
СУ "Св. св. Кирил и Методий"
Европейско образование,
съобразено с българските традиции!
Училищен граждански кръг - Ученически парламент
Запознайте се с историята на Училищния граждански кръг и Ученическия парламент.
2001 г.
Първо участие в европейски конкурс. Конкурсът е под патронажа на Европейския парламент и на Президента на Република Франция и е под надслов „Афиширай своето европейско гражданство”. Конкурсните задачи са три:

- Проект за Харта на европейската младеж
- Писмо до „Бащите на Европа”
- Емблема на проекта
2002 г.

2002-2003 г.

2003-2004 г.
Започва реализацията на втория етап на проекта „Приятелю, подай ръка”. Създават се групи по интереси, наречени Ателиета, в които са обхванати деца с проблеми в училище. Ръководители на ателиетата са ученици, учители и родители – доброволци в УГК. Ателиетата са:
- Спорт
- Театър
- Куклен театър
- Танци
- Приказки
- Огнеборци


Открита е Алея на Европа, зала „Европа” и се изнасят знамената на страните от ЕС. УГК участва в конкурс за есе „Европа единна в многообразието”, организиран от Асоциацията на членовете на академичните палми. Нашите участници получават Специалната награда за чуждестранно участие (България не е член на ЕС).

През април 2004 г. се провежда Колоквиум с международно участие „Да върнем децата в училище”, където различни институции споделят добри практики и УГК отчита своята дейност.
2004–2005 г.
УГК участва в конкурс за есе „Европа – 60 години мир. Траен ли е и как да бъде необратим?”, организирани от Асоциацията на членовете на академичните палми. И в този конкурс есето на нашите участници получава отново Специалната награда за чуждестранно участие (България все още не е член на ЕС).
Дейността на УГК се разширява. Включват се нови доброволци – учители и родители, а също така и по-малки ученици, които искат да играят, творят и помагат на съучениците си в свободното си време. Провежда се спортен празник с деца от цялата община и с участието на спортисти – ветерани от област Враца.
2005-2006 г.
Създава се Ученически парламент (УП). Учредители са УГК и отговорниците на класовете. Целта е да се разшири ученическото самоуправление и възпитанието в гражданска активност. Сформират се следните комисии – социална, етична, спортна, културна. Реализирани са следните проекти:
- Правилник за дейността на УП
- Етичен кодекс
- Благотворителни акции
- Ден на ученическото самоуправление
2006-2007 г.
Разширява се дейността на УП. В състава му се включват представители на всички класове – от 5 до 12. Работи по следните проекти:
- Екологичен проект "Зелен флаг"
- Българско – румънски проект "Класни стаи без граници"
- Подпомага дейността на българско – португалския езиков проект „Искам да ти разкажа…”
- Продължава дейността на Ателиетата. В работата на комисиите към УП се включват и представители на родителските активи, на педагогическата колегия. Обсъждат се проблеми и се търсят решения.